Otrais Pasaules karš no Latvijas svešumā aizdzina tūkstošiem valsts un tautas patriotu. Vieni nokļuva Vācijā, Austrālijā, Lielbritānijā vai Zviedrijā, bet citi pāri Atlantijas okeānam devās uz ASV. Tur, atvilkuši elpu, amerikas letiņi sāka sparīgi kopt latviskās tradīcijas, lai tās neaizmirstu paši, un arī bērniem lai iemācītu.
1961. gadā Alberts LEgzdiņš kopā ar domubiedriem izveido Čikāgas jauniešu muzikālo apvienību. Viens no tās darbības nolūkiem ir vākt līdzekļus 1962. gada latviešu jaunatnes svētkiem, un šajā īsajā laikaposmā dzimst arī Čikāgas Piecīši.
Pretēji līdzšinējai tradīcijai koncertos atskaņot lielākoties Latvijas pirmās brīvvalsts laika populārākās dziesmas, “Piecīši” izpilda tautasdziesmas humoristiskā manierē un integrē latviešu vidē amerikāņu populāro mūziku ar pašu tulkotiem tekstiem: Elvisa Preslija (Elvis Presley), Harija Belafontes (Harry Belafonte), Limelighters, Boba Dilana (Bob Dylan), Peter, Paul & Mary, Arlo Guthrie un citu zvaigžņu repertuāru.
Panākumiem Latviešu jaunatnes svētkos seko pirmā turneja uz Kanādu, kur tāpat kā ASV izrādes ir izpārdotas, uzsākot vairāk nekā 30 gadus ilgu aktīvu mūzikas karjeru. Tā mūziķus aizvedīs gan uz citām pasaules valstīm pie latviešu trimdiniekiem, gan arī 80-to gadu beigās uz Rīgu - koncerti Mežaparka estrādē kļūst par vienu no spilgtākajiem Atmodas simboliem.
Comments